TheSportsCampus

The Worlds Favourite Playground

Wednesday, Sep 17th

Last update:12:17:53 AM GMT

Headlines:
You are here: CWG 2008 Pune Youth Games Team Australia

Team Australia

User Rating: / 0
PoorBest 

team_australia.jpgOn the back of 58 Gold medals in the 2004 games, Commonwealth giants Australia are hoping to drive home their supremacy of the games by sending a delegation of more than 100 athletes across all nine sporting disciplines. Led by multi-Olympic winning swimmer Petria Thomas Oam, team Australia will be the odds on favourites to be top of the medals tally come 18th Oct. Such is their expected dominance in the games, that it will be a huge shock if they we're not to surpass the 150 medal mark.

Interestingly Petria Thomas, who has won 3 Olympic Golds and 8 Commonwealth Golds is also a recipient of the prestigious Don Bradman award for outstanding sportsmanship. Her on ground team will include 37 other members including coaches, fitness trainers, medical staff and ofcourse the operations staff.

The Australian team includes a 30-member track and field unit comprising young rising stars like pole vaulter Blake Lucas, distance runner Linden Hall and sprinters Lauren O'Sullivan, Eloise Graf, & Ray Williams.  Lucas, already a national under-20 champion also qualified for the World Junior Championships and has a personal best of 5.05m. Linden Hall is the captain of the Australian Schools Team and is an accomplished middle (1500m) and long (3000m) distance runner. Lauren & Eloise are likely to go head-to-head for the 100 and 200m events and then team up later for the relays and Ray Williams, an aspiring lawyer will be one of the favourites for the male sprint events.

A 16-member swim team would also be rank favourites to sweep the pool events and includes six finalists from the 2008 Telstra Australian Championships and Olympic Team Selection Trials. Jessica Ash and Amy Smith will be just two of the bright stars to watch out for in games and are likely to compete in the 100 & 200 meter butterfly events.

Some other athletes to watch out for include paddler Wade Townsend, shuttler Leanne Choo & Under-15 tennis star Molly Polak.

Selective Team Listing

Athletics (30)

MEN WOMEN
Rodney Blair (Long Jump, High Jump) Katie Cox (Long Jump)
Joshua Lumley (Triple Jump) Ainsley Ackerman (Triple Jump)
Thomas Brennan (High Jump) Molly Grau (High Jump)
Blake Lucas (Pole Vault) Amanda Bartrim (High Jump, Pole Vault)
Mathew Cowie (Shot Put) Ellen Pearce (Pole Vault)
Julian Wruck (Shot Put, Discus) Vika Lolo (Shot Put, Discus)
Matt Stopel (Hammer, Discus) Ashleigh Mumberson (Hammer)
Luke Bissett (Javelin) Bianca Maurer (Javelin)
Ray Williams (100m, 200m) Eloise Graf (100m, 200m)
Sam Baines (110m Hurdles) Lauren O'Sullivan (100m, 200m)
Kevin Moore (200m) Brianna Beahan (100m Hurdles)
Nicholas Frost (400m) Aime Laube (400m)
Lee Berry (800m) Selma Kajan (800m)
Todd Wakefield (1500m) Alicia Keir (800m)
Richard Everest (3000m, 5000m) Linden Hall (1500m, 3000m)

Badminton (8)

Men: Brendan Chu, Nathan David, Eddie Hung, Boris Ma

Women:Kashmira Gobinathan, Victoria Na, Leanne Choo, Tara Pilven

Boxing (8) (Men only)

Kyle Freiberg: 51kg
Timacoy Williams: 54kg
Ibrahim Balla: 57kg
Jai Alexander: 60kg
Samuel Ah-See: 64kg
Jesse Ross: 69kg
David Toussaint: 75kg

Shooting (8)

Hayley CHAPMAN: 25m Sports Pistol (w)
Joshua COLLARD: Double Trap
Sam ELSMORE: 10m Air Rifle, 50m Rifle 3 position
Chloe ESPOSITO: 10m Air Pistol (w)
John HART: 50m Rifle Prone
Michael MCNABB: Trap
Anthony SOTTOSANTI: Skeet
Arron WILSON: 10m Air Pistol, 25m Sports Pistol

Swimming (16)

MEN WOMEN
Tom Barrett Jessica Ash
Liam Kinneally Phoebe Cater
Ryan Napoleon Merindah Dingjan
Keneth To Amelia Evatt-Davey
Jared Goldthorpe Jessica Legge
Nick Johnston Kasey Pilgrim
Lachlan Staples Amy Smith
Alastair Bell Bridgette-Rose Taylor

Table Tennis (8)

Robert FRANK
David POWELL
Kane TOWNSEND
Wade TOWNSEND

Melissa TAPPER
Ashleigh STEVENSON
Belinda LE
Lily PHAN

Reference: Australian Team Handbook

Photograph Copyright: Clayton Scott


Newer news items: